Zaloguj
Reklama

Czy wirusy mają wpływ na powstawanie nowotworów?

Mężczyzna w maseczce
Fot. medforum
Mężczyzna w maseczce
(0)

Zachorowalność na różnego rodzaju nowotwory wśród ludzi jest z każdym rokiem coraz większa. Nasza wiedza na temat powstawania nowotworów cały czas powiększa się. Nie ulega wątpliwości, że różnego rodzaju czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne, immunologiczne oraz dziedziczne zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór u człowieka. Nie można tu jednak zapominać o infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych, które jak pokazują badania naukowe w znacznym stopniu także się do tego przyczyniają. 

Reklama

Wirusy posiadają zdolność do zainicjowania określonego rodzaju choroby, a co ważne mają wpływ na jej stopień złożoności, nasilenie, długość trwania czy rodzaj występujących powikłań. Najnowsze badania naukowe pokazują, że dla niektórych pacjentów natężenie schorzeń wywołanych zakażeniami wirusami jest niezauważalne. W przypadku innych pacjentów zakażenie to może prowadzić do wielu drastycznych następstw w tym rozwoju nowotworu. W chwili obecnej można wyróżnić wiele rodzajów chorób wywołanych drobnoustrojami. Są one w większości przypadków bardzo trudne w leczeniu i zawsze zagrażają życiu człowieka.

Wirusami, które przyczyniają się do powstawania nowotworów są:

 1. Wirus Epstaina - Barr, który przez lekarzy i naukowców bardzo często powiązany jest z występowaniem nowotworów jamy ustnej, nosowo - gardłowej czy chłoniakiem Burkitta (nowotwór złośliwy objawiający się w większości przypadków guzem żuchwy). Komorkami docelowymi tego wirusa są limfocyty oraz komórki epitelialne.
 2. Wirus Papilloma w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy ale także sromu czy prącia. Najnowsze doniesienia mówią o tym, że HPV-16  przyczynia się do rozwoju raka odbytu. Wirus ten atakuje epitelialne komórki skóry oraz błon śluzowych. Replikacja wirusa jest ściśle związana z morfogenezą (stadium) komórki nabłonkowej.
 3. Wirusy Hepatitis B oraz C mają wpływ na rozwój nowotworów wątroby. Rak wątroby rozwija się w większości przypadków na podłożu przewlekłego procesu zapalnego. Toczy się on w wątrobie. Nowotwór ten jest jednym z najczęściej występujących na świecie.
 4. Wirus T-limfocytotropowy jak pokazują badania naukowe, związany jest z powstawaniem białaczki, która wywodzi się z limfocytów T u dorosłych pacjentów. Docelowymi komórkami tego wirusa są ludzkie limfocyty T, B, komórki endotelialne oraz fibroblasty.
 5. H. pylori zasiedla u niektórych osób układ pokarmowy i w wielu przypadkach prowadzi do stanów zapalnych jego poszczególnych odcinków. Jego obecność stwierdza się głownie w błonie śluzowej żołądka (często także w przełyku oraz dwunastnicy). Kolonizacja błony śluzowej żołądka prowadzi do powstania przewlekłego zapalenia błony śluzowej, co w konsekwencji prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w komórkach nabłonka oraz rozwoju ogniska metaplazji jelitowej.  

W chwili obecnej najważniejszą kwestią jest uświadamianie pacjentów z ryzykiem związanym z występowaniem zakażeniami wirusami a rozwojem nowotworu. Szybkie podjęcie właściwego leczenia dobrze rokuje dla pacjenta.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Dzieniszewski J (red.). Leczenie zakażenia Helicobacter pylori. Dlaczego? Kiedy? W jaki sposób? Gastroenterologia Polska 1996, 1 (3): 5-14.
  Jakóbisiak M. (red.). Immunologia. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa, 2000.
  Kołodyński J. Podstawy Bakteriologii. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Wrocław, 1998.
  Sito E. Helicobacter pylori jako problem kliniczny. Wojskowa Akademia Medyczna im. Gen. Dyw. Bolesława Szareckiego. Rozprawa o stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Łódź, 1993.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze