Zaloguj
Reklama

Czy wirus grypy pomoże w zwalczaniu raka pęcherza?

Nietrzymanie moczu u kobiet
Fot. panthermedia
Nietrzymanie moczu u kobiet
(0)

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Surrey wskazują, że odpowiednia modyfikacja wirusa grypy może pomóc w zwalczaniu raka pęcherza. Choć brzmi to abstrakcyjnie, naukowcy twierdzą, że jest to ogromna szansa na pomoc dla chorych!

Reklama

Rak pęcherza znajduje się w niechlubnej pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów w Wielkiej Brytanii.

Co roku odnotowuje się blisko 10000 nowych zachorowań. Współczesne metody leczenia raka prostaty oparte są na metodach operacyjnych oraz stosowaniu leków, które wywołują dużo niepożądanych działań. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym 15 pacjentów otrzymało na tydzień przed operacją specjalnie przygotowane komórki CVA21, które budową są podobne do wirusa grypy. Okazało się, że w pobranych operacyjnie tkankach odsetek żywych komórek nowotworowych był o wiele niższy niż w tkankach pacjentów, którzy nie otrzymali wirusa.

Jak wskazuje profesor Hardev Pandha, wirus dostaje się do wnętrza komórki nowotworowej i zmienia jej funkcjonowanie, powodując przy tym jej śmierć. Co ważne, pacjenci nie odczuwali żadnych negatywnych skutków otrzymania modyfikowanego wirusa. Obiecujące wyniki badań stanowią nadzieję w opracowywaniu leków nowej generacji – nowoczesne metody immunoterapii mogą okazać się przełomowe w leczeniu najczęściej występujących nowotworów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze