Zaloguj
Reklama

Czy spożywanie witamin w okresie przed ciążą może zmniejszyć występowanie białaczki u dzieci urodzonych z Zespołem Downa

Autorzy: Ross JA et al.
Czy spożywanie witamin w okresie przed ciążą może zmniejszyć występowanie białaczki u dzieci urodzonych z Zespołem Downa
Fot. Pantherstock
(0)

Zbadano wpływ spożywania przez matki witamin w okresie tuż przed ciążą oraz w jej pierwszych miesiącach na zmniejszenie częstości występowania białaczki u dzieci urodzonych z Zespołem Downa.

Reklama

 W badaniu wzięło udział 158 dzieci urodzonych w latach 1997- 2002, u których stwierdzono ostrą białaczkę - 61 pacjentów z ostrą białaczką mieloblastyczną, oraz 97 z ostrą białaczką limfoblastyczną. Grupę kontrolną stanowiło 173 pacjentów z zespołem Downa nie chorujących na białaczkę.

Wśród matek wszystkich pacjentów przeprowadzono ankietę dotyczącą przyjmowania witamin w okresie przed zajściem w ciążę oraz w jej pierwszych miesiącach. Zauważono znacznie niższe ryzyko wystąpienia białaczki u dzieci, których matki przyjmowały witaminy w okresie przed ciążą. Jeśli chodzi o typ białączki, to przyjmowanie witamin znacznie obniżało ryzyko wystąpienia odmiany limfoblastycznej, lecz pozostawało bez wpływu na częstość występowania odmiany mieloblastycznej.

Badanie to dowodzi, jak bardzo ważne jest przyjmowanie witamin nie tylko w okresie ciąży, lecz już w momencie jej planowania. Potrzebne są jednak szersze badania nad wpływem poszczególnych witamin na rozwój płodu.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Cancer. 2005 Jul 15; 104(2): 405-10

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze