Zaloguj
Reklama

Czy picie kawy powoduje raka?

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Late Macchiato
Fot. Pantherstock
Late Macchiato
(0)

Niejednokrotnie w literaturze medycznej (i nie tylko), pojawiają się informacje, że picie kawy jest zgubne dla naszego zdrowia. „Picie kawy to zło”, „Kawa – szkodzi czy pomaga?”. Pojawiło się również stwierdzenie, że picie kawy zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego i odbytnicy. Prawda czy mit?

Reklama

Naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie przeprowadzili metaanalizę prospektywnych badań kohortowych dotyczących powyższego zagadnienia. Postanowili oni przeanalizować dane ogromnej liczny pacjentów: 646848.

W tej grupie wykryto 5403 przypadki raka jelita grubego i odbytnicy. Nie stwierdzono jednak korelacji pomiędzy spożyciem kawy a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego i odbytnicy. Dla opozycyjnego stwierdzenia w maju 2011 roku w „Journal of the National Cancer Institute” pojawiła się praca na temat zmniejszenia częstości zachorowania na raka prostaty w grupie mężczyzn pijących minimum 6 filiżanek tego napoju dziennie (nawet o 60%).

Zdaje się, że podobne doniesienia mają jedynie marketingowe przesłanie. Wiele spożywanych przez nas produktów ma wpływ na schorzenia przewodu pokarmowego. Należy jednak podchodzić do tematu zdroworozsądkowo i uznać zły czy też wręcz przeciwnie – zbawienny wpływ kawy za mit.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Coffee consumption and risk of colorectal cancer: A systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies; Int J Cancer. 2008 Oct 30

Reklama
(0)
Komentarze