Zaloguj
Reklama

Czy aspiryna może pomóc w leczeniu raka?

Tabletki w blistrach
Fot. panthermedia
Tabletki w blistrach
(0)

Aspiryna – znany środek stosowany w walce z przeziębieniem czy grypą. Okazuje się, że zażywanie aspiryny może być również skuteczne w walce z nowotworami.

Reklama

Brytyjscy naukowcy z wydziału Zdrowia Publicznego w Cardiff opublikowali wyniki badań sugerujące, że zażywanie aspiryny w niewielkich dawkach może przynieść pozytywne efekty dla chorych cierpiących na choroby nowotworowe. Do tej pory wyniki badań potwierdzały skuteczność stosowania aspiryny we wspomaganiu leczenia chorób serca.

Pierwsze wzmianki o możliwości wspomagania leczenia chorób nowotworowych pojawiły się w 2012 roku – opublikowane w 3 niezależnych artykułach naukowych. W ubiegłym roku świat nauki obiegła informacja, że naukowcy potwierdzili przeciwnowotworowe właściwości aspiryny w doświadczeniach prowadzonych na myszach.

Co więc wykazały ostatnie doniesienia? Naukowcy z Cardiff prześledzili blisko 120 000 przypadków pacjentów chorych na nowotwory, którzy jednocześnie włączyli do swojego leczenia aspirynę. Grupę kontrolną stanowiło 400 000 pacjentów cierpiących na nowotwory, którzy nie mieli włączonej kuracji wspomagającej z aspiryną. Wyniki badań uzyskane przez zespół doktora Elwooda wskazują, że zażywanie aspiryny jako środka wspomagającego w kuracji przeciwnowotworowej może przynosić znakomite efekty – naukowcy szacują, że regularne przyjmowanie ustalonych dawek aspiryny może zmniejszyć śmiertelność chorych na raka jelita nawet o 25 %, chorych na raka piersi o 20%, zaś chorych na raka prostaty nawet o 15%. Czy szykuje się przełom w leczeniu?

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze