Zaloguj
Reklama

Czerniak złośliwy – poszukiwania skuteczniejszego leku

Czerniak złośliwy – poszukiwania skuteczniejszego leku
Fot. Panthermedia
(5)

Róż bengalski nadzieją dla chorych na czerniaka.

Reklama

Barwnik o nazwie róż bengalski, jest obecnie badany pod kątem możliwości zastosowania w leczeniu czerniaka złośliwego – najbardziej niebezpiecznej formy raka skóry. W Australii, gdzie częstotliwość zachorowań na ten nowotwór jest największa, Kierowany przez doktora Rohana Hammetta Urząd Towarów Terapeutycznych (Therapeutic Goods Administration - "TGA") sprawdza obecnie właściwości i dokonuje przeglądu danych klinicznych odnoszących się do tego leku.

Zgodnie z przyjętymi w tym kraju normami wartość odsetka pacjentów, u których nie doszło do progresji choroby, została oceniona jako dopuszczalna. Dane odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności skłoniły do dopuszczenia preparatu zawierającego róż bengalski do testów prowadzących do wprowadzenia go do obrotu handlowego.

Punktem wyjścia do podjęcia badań nad użytecznością tej substancji w leczeniu czerniaka było zauważenie, że niszczy ona komórki nowotworowe w procesie tzw. chemoablacji polegającym na łączącym cechy martwicy i apoptozy obumieraniu komórek

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Australian Therapeutic Goods Administration

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze