Zaloguj
Reklama

Czerniak złośliwy ograniczony do jednej tkanki, czyli plama soczewicowata

Operacja
Fot. ojoimages
Operacja
(0)

Promieniowanie lasera odpowiednią opcją dla pacjentów z plamą soczewicowatą niechcących poddać się operacji ani radioterapii.

Reklama

Określenie “plama soczewicowata” stosuje się do dobrze odgraniczonych od otoczenia brązowych zmian na skórze zbudowanych ze zesłośliwionych komórek, ale jeszcze nie będąca nowotworem złośliwym, tj. na razie nie rozprzestrzeniająca się na inne tkanki. Corey Moore z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w kanadyjskim mieście London i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkadziesiąt osób z tym problemem dermatologicznym.

Jak podano w listopadowo-grudniowym numerze czasopisma „Archives of Facial Plastic Surgery”, chorzy leczeni za pomocą promieniowania podczerwonego emitowanego przez laser na dwutlenku węgla oraz ci, u których plamy soczewicowe usuwano chirurgicznie, okazali się charakteryzować rzadszym odsetkiem nawrotów tego nowotworu w porównaniu z pacjentami poddawanymi radioterapii. Naukowcy są zdania, że pierwsza z wymienionych metod jest odpowiednią opcją dla tych osób, którzy odmawiają poddania się operacji lub naświetlaniu promieniowaniem jonizującym.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Archives of Facial Plastic Surgery Nov/Dec 2011 2011;13(6):398-403

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze