Zaloguj
Reklama

Cukrzyca i otyłość a rak piersi

Walka z otyłością
Fot. ojoimages
Walka z otyłością
(5)

Cukrzyca i nadmiar tkanki tłuszczowej znacznie zwiększają ryzyko nowotworu złośliwego sutka.

Reklama

Najczęściej występującym u polskich kobiet rodzajem raka jest nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego. Håkan Olsson z Uniwersytetu w Lund (Szwecja) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu tysięcy kobiet mieszkających w południowej części tego kraju.

Zgodnie z wystąpieniem na 34. Sympozjum Raka Piersi, które odbyło się amerykańskim mieście San Antonio, cukrzyca okazała się zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi o 37 procent. Jeszcze groźniejsza była otyłość – kobiety starsze niż 60 lat charakteryzujące się współczynnikiem masy ciała (BMI) większym niż 30 kg/m2 zagrożone były ryzykiem wystąpienia omawianego nowotworu powiększonym o 55 procent.

Naukowcy z grupy Olssona przebadali również skutki stosowania dwóch leków przeciwcukrzycowych. Insulina glargine zwiększała łączne prawdopodobieństwo jakiejkolwiek choroby nowotworowej ponad dwukrotnie, natomiast metformina obniżała je (u kobiet z cukrzycą) o 8 procent. Naukowcy zastrzegają, że wpływ przyjmowania tych leków powinien zostać powtórnie przetestowany w badaniach z udziałem większej liczby pacjentek.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze