Co to jest psychoonkologia?

Psychoonkologia jest dziedziną, która łączy psychologię i onkologię. Pojęcie to zostało stworzone przez dr Jimmie Holland, kierującą Katedrą Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Centrum Onkologicznego im. Sloan-Kettering w Nowym Jorku. W Polsce prekursorem psychoonkologii jest prof. Krystyna de Walden-Gałuszka - prezes PIPO.
Psychoonkologia zajmuje się zapobieganiem, profilaktyką oraz pomocą i wsparciem osób chorych onkologicznie oraz ich bliskich. Osoba chora jest narażona na ciągły stres, co w znacznym stopniu utrudnia leczenie i powrót do zdrowia.
Zadaniem psychoonkologa jest przywrócenie równowagi psychicznej oraz zmotywowanie osoby chorej do dalszej walki z nowotworem. Psychoonkolog zajmuje się również profilaktyką chorób nowotworowych, organizuje kampanie profilaktyczne, zachęca do badań okresowych. Działania te mają na celu zapobieganiu nowym zachorowaniom oraz zmianę sposobu patrzenia na nowotwory w świadomości społecznej.
Psychoonkologia uświadamia i edukuje personel medyczny, który na co dzień zajmuje się pacjentami chorymi onkologicznie. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ zachowanie personelu w istotny sposób wpływa na chorego.
W ostatnich latach psychoonkologia staje się coraz popularniejsza. Pacjenci są świadomi i chętnie korzystają z pomocy specjalistów tej dziedziny. Taka pomoc ułatwia przejście przez chorobę, przynajmniej pod względem psychicznym, oraz zwiększa szanse na szybszy powrót do zdrowia fizycznego.