Zaloguj
Reklama

Cholesterol pomocny w walce z rakiem

Autorzy: Anna Pyka
Badanie w laboratorium
Fot. ojoimages
Badanie w laboratorium
(0)

Naukowcy twierdzą, że cholesterol może spowolnić lub zahamować wzrost komórek raka. Wyniki nowych badań opisują, jak białko wiążące cholesterol (ORPs) może kontrolować wzrost komórek nowotworowych.

Reklama

Naukowcy dokonali tego odkrycia podczas badań dotyczących przepływu cholesterolu w komórkach tłuszczowych. Białka ORPs wiąża i transportują cholesterol w podobny sposób, w jaki czynią to lipoproteiny wiążące i transportujące komórki tłuszczowe w strumieniu krwi.

Badacze zauważyli, że zaprojektowane przez nich zmiany genetyczne, blokowały zdolność ORPs do wiązania cholesterolu, ale nie zaburzyły funkcjonowania tych białek. W rzeczywistości, zmodyfikowane ORPs, funkcjonowały lepiej i aktywowały inne białka regulujące, co z kolei wyzwoliło szereg procesów komórkowych stymulując wzrost komórek.

Dowiodło to, iż cholesterol zapobiega wiązaniu się ORPs z innymi lipidami lub tłuszczami o nazwie PI4P, co jest istotne dla wzrostu komórek. Brak cholesterolu może doprowadzić do nadmiernego wzrostu komórek.

Biorąc pod uwagę, że niekontrolowany wzrost komórek jest kluczowym elementem rozwoju nowotworu, oznacza to, że uzyskanie lepszego zrozumienia prawdziwego celu wiązania cholesterolu w komórkach, może mieć istotne znaczenie w leczeniu raka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Biological Chemistry, 2012; 287 (14): 11481 DOI:10.1074/jbc.R111.338400

Reklama
(0)
Komentarze