Zaloguj
Reklama

Chemioterapia a płodność

Autorzy: Izabela Kletke
Zażywanie tabletek
Fot. Panthermedia
Zażywanie tabletek
(0)

Chemioterapia poza tym, że leczy, wywołuje też szereg skutków ubocznych. Może do nich należeć m.in. bezpłodność.

Reklama

Komórki rakowe mają tę cechę charakterystyczną, że intensywnie i szybko się dzielą. Toteż to właśnie kryterium jest podstawą działania cytostatyków podawanych w trakcie chemioterapii. Niestety nie tylko ”niepożądani goście” w naszym organizmie spełniają powyższy warunek.

Tyczy się on w równym stopniu prawidłowych komórek naszego ciała, budujących m.in. włosy, układ odpornościowy czy rozrodczy. W przypadku mężczyzn, chemioterapia może obniżyć liczbę produkowanych przez nich plemników oraz znacznie ograniczyć ich ruchliwość lub spowodować w nich inne zmiany. Jeśli chodzi o kobiety, istnieje prawdopodobieństwo, że w wyniku leczenia cytostatykami zniszczeniu ulegną z kolei jajniki, a co za tym idzie, można się spodziewać obniżenia produkowanych przez nie hormonów i rozchwiania całego cyklu menstruacyjnego. Może pojawić się też wcześniejsza menopauza.

Powyższe i inne skutki uboczne dla płodności człowieka mogą mieć charakter przejściowy. Zdarza się też jednak, że przyjmują one charakter stały, skutecznie uniemożliwiając tym samym poczęcie potomstwa. Z tego względu, ważne jest rozważenie zawczasu (jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii) istniejących możliwości, takich jak np. pobranie i przechowanie materiału genetycznego (plemników, komórek jajowych) do późniejszego wykorzystania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze