Zaloguj
Reklama

Błąd w kodzie genu BRCA1 lub BRCA2 odpowiedzialny nie tylko za raka piersi

Autorzy: Izabela Kletke
Próbówka
Fot. ojoimages
Próbówka
(0)

Jest faktem powszechnie znanym, że mutacja w genie BRCA1 lub BRCA2 znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jajników. Nie każdy jednak wie, że taki defekt może mieć też negatywne skutki na inne organy.

Reklama

Badania i statystyki prowadzane regularnie przez naukowców dowodzą, że mutacje w genie BRCA1 lub BRCA2 mogą być przyczyną powstawania raka nie tylko u kobiet i nie tylko w piersiach lub jajnikach.

W przypadku płci pięknej błąd w wyżej wymienionych genach może również być przyczyną rozwinięcia raka jajowodów lub otrzewnej.

Jeśli chodzi o mężczyzn, są oni bardziej narażeni z kolei na wytworzenie raka prostaty oraz, podobnie jak kobiety, piersi.

Obie płcie muszą natomiast zwrócić szczególną uwagę na niepokojące sygnały płynące z trzustki lub jelita grubego, gdyż także one mogą stać się celem raka.

Specjaliści przypominają, że istnieje możliwość wykonania prostego badania genetycznego, potwierdzającego lub wykluczającego mutację w genie BRCA1 lub BRCA2.

Świadomość posiadania wadliwego genu często zwiększa baczność prowadzenia samoobserwacji, a w związku z tym szansę wykrycia procesu rakowego na wczesnym etapie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze