Zaloguj
Reklama

Białaczka - kilka statystyk

Autorzy: Izabela Kletke
Laboratorium
Fot. ojoimages
Laboratorium
(5)

Leukemia, czyli białaczka to choroba, o której głośno w mediach, szczególnie za sprawą ciągłej rozbudowy banku szpiku kostnego.

Reklama

Pomoc ludziom potrzebującym zasługuje na najwyższe słowa uznania. Ale czy bierzemy pod uwagę, że sami również możemy kiedyś być w potrzebie? Co mówią statystyki na ten temat?

Chorzy na białaczkę stanowią ok. 2% wszystkich cierpiących na nowotwory złośliwe w Polsce, przy czym liczba zachorowań na ten rodzaj raka wzrosła w ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie.

Wydaje się, że mężczyźni są w nieco większym stopniu narażeni na zachorowanie na białaczkę niż kobiety, a ryzyko zachorowania dla obu płci, po minięciu podwyższonego poziomu w pierwszych latach życia, zaczyna znów wzrastać wraz z wiekiem od ok. 40 roku życia.

Wskaźnik 5-letniego przeżycia chorych na leukemię istotnie się poprawił w ciągu pierwszej dekady XXI w. i wynosi ok. 40%. Umieralność z powodu białaczki stanowi natomiast ok. 3% wszystkich śmierci spowodowanych rakiem, przy czym na największe ryzyko wskazuje się i wiek od 60 roku życia wzwyż.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze