Zaloguj
Reklama

Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii

Autorzy: Krystyna Raczyńska Opolskie Centrum Onkologii
Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(0)

19 października - Finał „Tonów Zdrowia” oraz Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii.

Reklama

Od dawna dzień 17 października jest obchodzony jako Dzień Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji od kilku lat Opolskie Centrum Onkologii organizowało Marsz Nadziei oraz Białą Sobotę, podczas której mieszkanki Opola i regionu mogły wykonać bezpłatną mammografię w ramach programu skryningu (przesiewowego).

W tym roku Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony będzie inaczej. Nie będzie Marszu Nadziei, za to w Białą Sobotę, 19 października, w Opolskim Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66 A) panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w ramach skryningu, a zainteresowani skorzystać z porad kardiologów (m.in. zbadać ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu) wziąć udział w konferencji naukowej poświęconej profilaktyce nowotworowej i kardiologicznej oraz w koncercie, w którym zagrają i zaśpiewają lekarze.

Wszystko to w ramach finału kilkutygodniowej kampanii profilaktycznej „Tony Zdrowia”, której pomysłodawcą jest opolski kardiolog Marek Kania oraz lekarze skupieni wokół Projektu „Doktor Band” przy Opolskiej Izbie Lekarskiej. Kampania została zainicjowana pod koniec sierpnia br. pod hasłem „Profilaktyka i niepełnosprawność w chorobach cywilizacyjnych”, a jej celem jest uzmysłowienie społeczeństwu, że profilaktyka i prozdrowotny styl życia stanowi sedno indywidualnych starań każdego z nas na rzecz własnego zdrowia, a zwłaszcza dwóm największym zdrowotnym zagrożeniom cywilizacyjnym: chorobom układu krążenia, nowotworom oraz niepełnosprawności.

Bo to od nas, pacjentów i potencjalnych pacjentów, a nie tylko od lekarzy (czy, szerzej, systemu opieki zdrowotnej), zależy długość i jakość życia każdego z nas z osobna.

W sobotę, 19 października, w Pracowni Mammograficznej zainteresowane panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać mammografię w ramach programu przesiewowego (skryningowego, dla ubezpieczonych bezpłatnie, co 2 lata).

Do dyspozycji zainteresowanych będą również materiały edukacyjne na temat prowadzonych przez OCO programów zdrowotnych oraz upominki dla pań po wykonaniu przez nie mammografii skryningowej. Dodatkowo, zarówno kobiety jak i mężczyźni (nie ma ograniczeń wiekowych) będą mogli skorzystać z porad lekarzy kardiologów, a także zbadać ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz cukru.

Po zakończeniu badań odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona m.in. szczególnemu znaczeniu badań skryningowych w profilaktyce nowotworowej oraz zdrowemu stylowi życia w profilaktyce kardiologicznej.

Obchody Dnia Walki z Rakiem Piersi oraz kampanię profilaktyczną „Tony Zdrowia” zakończy koncert „Sztuka nie tylko lekarska”, w którym wezmą udział muzykujący lekarze z kilku ośrodków w kraju, a nawet zagranicy. Gwiazdą koncertu będzie Kuba Sienkiewicz, lider zespołu „Elektryczne Gitary”, notabene również lekarz.

Organizatorzy kampanii „Tony Zdrowia” zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w finale kampanii oraz w Białej Sobocie w dniu 19 października.

Reklama
(0)
Komentarze