Bakterie jelitowe mogą mieć wpływ na rozwój nowotworu jelita grubego

Wśród czynników ryzyka raka jelita grubego wymienia się m.in. otyłość czy wystąpienie przypadków tego nowotworu u członków rodziny. Okazuje się jednak, że wpływ na rozwój nowotworu jelita grubego mogą mieć również i obecne w przewodzie pokarmowym bakterie – jaki miałby jednak być ich związek z tym schorzeniem?
Związkiem pomiędzy florą bakteryjną jelit a nowotworami jelita grubego zainteresowani byli badacze z amerykańskiego University of Minnesota. Wysunęli oni podejrzenie, że pewne gatunki bakterii mogą mieć wpływ na aktywność specyficznych cząstek – mikroRNA – które to z kolei biorą udział w regulowaniu ekspresji różnych genów. Rozmaite zmiany dotyczące mikroRNA mogą prowadzić do zaburzeń ekspresji genów, w tym również i do takich, przez które mogą rozwijać się nowotwory.
Naukowcy do przeprowadzenia swoich badań wykorzystywali próbki tkankowe, z których część pochodziła od chorych z nowotworem jelita grubego, a część stanowiła materiał uzyskany od osób zdrowych. Następnie badacze sekwencjonowali materiał genetyczny pochodzący z tkanek po to, aby dokładnie określić rodzaje mikroRNA obecne w poszczególnych próbkach. Zauważono, że w próbkach pochodzących od osób z nowotworem jelita grubego wzorzec ekspresji mikroRNA był odmienny niż w przypadku próbek od zdrowych osób. Dodatkowo zauważalna była korelacja pomiędzy rodzajami mikroRNA a złożonością flory bakteryjnej przewodu pokarmowego w badanych próbkach. Przez to właśnie wysunięty został wniosek, iż bakterie mogą mieć jakiś wpływ na ekspresję mikroRNA, a przez to wpływać na rozwój nowotworów jelita grubego.
Na razie odkrycia Amerykanów można traktować raczej jako interesujące obserwacje, w przyszłości jednak – jeżeli zostaną oczywiście przeprowadzone odpowiednie badania – możliwe, że to właśnie dzięki wpływowi na florę bakteryjną przewodu pokarmowego zaistnieją szanse na spowalnianie rozwoju nowotworów jelita grubego.