Zaloguj
Reklama

Badania przesiewowe a rak prostaty

Lekarze badający próbki
Fot. ojoimages
Lekarze badający próbki
(5)

Korzyści z badania poziomu PSA są co najwyżej niewielkie przy dużym ryzyku niekorzystnych skutków ubocznych.

Reklama

Terminem „badania przesiewowe” określa się testy, którym poddaje się osoby bez objawów danej choroby, w celu jej wykrycia i podjęcia leczenia na tyle wcześniej, by możliwy był pełny powrót do zdrowia. Roger Chou z Uniwersytetu Zdrowia i Nauki Oregonu w Portland (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno analizę literatury dotyczącej tej tematyki.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Annals of Internal Medicine” z 7 października badania przesiewowe wykorzystujące pomiar poziomu tzw. antygenu swoistego dla prostaty (ang. prostate-specific antigen - PSA) okazały się w co najwyżej niewielkim stopniu zmniejszać ryzyko śmierci z powodu nowotworu złośliwego tego narządu.

Dalsze testy i procedury terapeutyczne doprowadziły – zarówno u pacjentów z rakiem prostaty jak i tych, u których „wykryto” go niezgodnie z rzeczywistością – do takich skutków ubocznych, jak poważne zakażenia, zatrzymanie moczu, zaburzenia erekcji, zgon w okresie okołooperacyjnym, powikłania ze strony układu krążenia i zaburzenia czynności jelit wywołane radioterapią.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze