Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna wspomaga walkę z rakiem

Aktywność fizyczna u seniorów
Fot. panthermedia
Aktywność fizyczna u seniorów
(0)

Podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) naukowcy zaprezentowali wyniki badań, które dowodzą, że regularna aktywność fizyczna pomaga w walce z nowotworem i powinna być wdrażana w przypadku każdego pacjenta.

Reklama

W swoim wystąpieniu dr Thierry Bouillet z American Hospital of Paris w Neuilly Sur Seine powiedział, że pacjenci zaczynają odczuwać zmęczenie i tracą mięśnie, zanim zostaną zdiagnozowani. Dlatego tak istotne jest, żeby wdrożyć aktywność fizyczną jak najszybciej – najlepiej zaraz po wykryciu choroby.

Bouillet, wraz z grupą naukowców, przeprowadził badanie na 114 pacjentach, z czego 83 procent stanowiły kobiety z rakiem piersi, a ogółem 21 procent to chorzy z przerzutami i w zaawansowanym stadium choroby. Aż 92 procent badanych odczuwało zmęczenie, a 72 procent miało dolegliwości bólowe. Osoby biorące udział w eksperymencie mieściły się w przedziale wiekowym od 30 do 70 lat. Każdy objęty był opieką wykwalifikowanej osoby, która odpowiadała za bezpieczne i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, pomagała osiągać cele podczas treningów oraz kontrolowała stan zdrowia. Zajęcia prowadzone były przez 6 miesięcy 2 razy w tygodniu po 60 minut i odbywały się w grupach, w parach lub indywidualnie.

Bouillet zaznaczył, że największa poprawa występuje u pacjentów, którzy w ciągu 6 miesięcy od zakończenia chemioterapii lub radioterapii, ćwiczą 2 lub 3 razy w tygodniu przez co najmniej godzinę. Niezwykle ważne jest to, żeby ćwiczenia weszły pacjentom w nawyk i traktowali je jako nieodzowną część życia.

Uczony dostrzegł, że pacjenci czują się bezpieczniej i chętniej uprawiają sport w zorganizowanych grupach i treningach, które stworzone są specjalnie dla osób z chorobą nowotworową.

Według francuskich naukowców uprawianie sportu w ramach walki z rakiem może znacznie poprawić sprawność chorego oraz jakość jego życia zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia. Pomimo tego, że powszechne wiadomo, iż sport to zdrowie, należy jednak pamiętać: w każdym z przypadków niezbędna jest konsultacja ze swoim lekarzem prowadzącym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze