Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka!

Bieganie
Fot. shutterstock
Bieganie
(0)

Najnowsze badania sugerują, że osoby wykonujące aktywność fizyczną w godzinach porannych, tj. między 8.00 a 10.00 rano, są mniej narażone na zachorowanie na nowotwór niż ci, którzy uprawiają sport w późniejszych godzinach.

Reklama

Dotychczasowe doświadczenia pokazały, ze wykonywanie ćwiczeń może zmniejszać ryzyko wystąpienia różnego rodzaju nowotworów. Naukowcy wykazali, że aktywność fizyczna ma związek z rytmem dobowym człowieka. Według badań z 2019 roku ćwiczenia w ciągu dnia mogą dodatkowo pomóc poprawić rytm dobowy i zmniejszyć negatywne skutki zakłóconych wzorców snu. Negatywnymi skutkami są m.in. różnego rodzaju choroby, w tym nowotwory. Wyrażenie rytm dobowy odnosi się do procesów biologicznych wpływających na cykl snu.

Autorzy najnowszego badania postawili hipotezę, że czas aktywności fizycznej może mieć znaczący wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Przeanalizowali dane niemal 3 tys. osób, z czego przyjrzeli się w szczególności 781 kobietom chorującym na raka piersi oraz 504 mężczyznom, u których stwierdzono nowotwór prostaty. Naukowcy skupili się również na odpowiedziach uczestników badania dotyczących ich aktywności fizycznej.

Około 7 proc. kobiet z rakiem piersi i 9 proc. osób z grupy kontrolnej wykonywało większość ćwiczeń wczesnym rankiem. W przypadku mężczyzn chorujących na nowotwór prostaty odsetek ćwiczących w godzinach porannych wynosił około 12,7 proc., z kolei 14 proc. to grupa kontrolna.

Wyniki analizy sugerują, że aktywność fizyczna między 8.00 a 10.00 ma najsilniejszy wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i prostaty.

Badacze opracowali hipotezę zakładającą, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi jest potencjalnie o 25 proc. niższe, jeśli aktywność fizyczna wykonywana jest rano. Statystyczna pewność tego oszacowania waha się od 52 proc. do 15 proc. wzrostu ryzyka.

Naukowcy sugerują, że każdy korzystny wpływ wczesnych ćwiczeń na ryzyko raka piersi może mieć związek z estrogenem, którego produkcja jest najbardziej aktywna około 7 rano.

Podobne wnioski pojawiły się w przypadku raka prostaty. Mężczyźni, którzy ćwiczyli wcześnie rano, są o 27 proc. mniej narażeni na zachorowanie. Zakres waha się od 56 proc. do 20 proc.

Autorzy eksperymentu podkreślają, że powyższe badanie ma ograniczenia, a ich wyniki nie są potwierdzone. Niezbędne są kolejne analizy.

Te wyniki, jeśli zostaną potwierdzone, mogą poprawić aktualne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w profilaktyce raka. To fakt, że każdy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, po prostu będąc umiarkowanie aktywną fizycznie osobą, wykonującą ćwiczenia przez co najmniej 150 minut tygodniowo  podkreśla dr Manolis Kogevinas, koordynatora badania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze