Zaloguj
Reklama

Agresywny rak trzustki i proteiny, które mogą promować jego zdolność do dawania przerzutów

Patogeny atakujące układ immunologiczny u ludzi
Fot. panthermedia
Patogeny atakujące układ immunologiczny u ludzi
(0)

Rak trzustki uznawany za jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych – statystycznie 5-letnia przeżywalność w przypadku tego schorzenia sięga 5%. Związane to jest chociażby z tym, że u znacznej części chorych rozpoznanie stawiane jest dopiero wtedy, gdy choroba jest już w znacznym stopniu zaawansowania. Z tego właśnie powodu naukowcy poszukują technik diagnostycznych pozwalających wcześnie rozpoznawać raka trzustki, jak i starają się oni poznać mechanizmy, które pozwalają mu na szybki rozsiew w organizmie – ostatnie doniesienia na ten temat zaprezentowali specjaliści z Australii.

Reklama

Badacze z Garvan Institute of Medical Research w Darlinghurst postanowili przekonać się, czy istnieją jakieś różnice pomiędzy tymi guzami trzustki, które dają przerzuty, oraz tymi, które nie rozsiewają się poza swoją pierwotną lokalizację. Swoją uwagę skierowali oni ku tkance otaczającej bezpośrednio komórki nowotworowe, którą określono jako macierz – zadaniem tej tkanki było łączenie ze sobą poszczególnych komórek guza.

Australijscy naukowcy ostatecznie zauważyli, że w przypadku agresywnych postaci raka trzustki dochodzi do występowania w ich obrębie specyficznych molekuł w macierzy, które promują odporność guza na chemioterapię, jak i ułatwiają komórkom guza rozsiew poza ich pierwotną lokalizację. Badacze wyróżnili jedną szczególną substancję, która miała znaczący wpływ na występowanie wyżej wspomnianych zjawisk – była nim proteina o nazwie perlekan.

Na tym jednak nie zakończyły się prace uczonych – postanowili oni sprawdzić, czy zmniejszenie ilości perlekanu w macierzy guza może mieć wpływ na przebieg raka trzustki. Doprowadzano do tego drogą modyfikacji genetycznych i finalnie okazało się, że była to zmiana bardzo korzystna – dzięki niej zwiększała się wrażliwość raka trzustki na chemioterapię, jak i zmniejszała się zdolność guzów do dawania przerzutów.

Powyższe odkrycia zdecydowanie można uznać za cenne – możliwe w końcu jest to, że w przyszłości wpływanie właśnie na różne produkowane przez raka trzustki substancje będzie mogło korzystnie wpływać na efekty leczenia tej choroby i doprowadzić do zmniejszenia ilości zgonów z powodu tej choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze