Zaloguj
Reklama

Agencja Badań Medycznych przeznaczy 50 milionów złotych na walkę z koronawirusem

Pieniądze
Fot. Shutterstock
Pieniądze
(0)

Na całym świecie trwa walka z czasem. Wszystkim – zarówno pacjentom, lekarzom, jak i naukowcom – zależy na jak najszybszym znalezieniu skutecznego leku i szczepionki. Również naukowcy z naszego kraju przyłączyli się do tych poszukiwań, a ogromnego wsparcia udziela Agencja Badań Medycznych.

Reklama

Bez środków finansowych badania laboratoryjne nie mają racji bytu. Prezes Agencji Badań Medycznych poinformował, że nie wyobraża sobie, aby naukowcy z Polski nie zostali wsparci środkami finansowymi, które pozwolą na poszukiwanie panaceum na kronowirusa również u nas w kraju.

ABM, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia, podjęła decyzję o przeznaczeniu nawet do ok. 50 milionów złotych na niekomercyjne badania kliniczne, które mają pomóc w znalezieniu leku na COVID-19. Jak zaznacza dr n.med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, szybki napływ funduszy, który trafi do naukowców, to większe szanse na szybkie znalezienie pomocy w walce z koronawirusem. Dofinansowanie w wysokości do 5 mln złotych otrzyma każdy projekt o dużym potencjale naukowym, który może przyczynić się do opracowania szybkiego testu diagnostycznego, szczepionki czy skutecznej terapii.

Co ważne, decyzja o finansowaniu ma zapaść maksymalnie w ciągu 72 godzin, a projekty będą przyjmowane w trybie ciągłym. Pula środków przeznaczonych na badania może zostać zwiększona! O dofinansowanie mogą ubiegać się uczelnie medyczne, Polska Akademia Nauk, instytuty naukowe PAN, przedsiębiorcy o statusie centrum badawczo-rozwojowego.

ABM prowadzi jednocześnie badania własne, dotyczące badań nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, które realizowane są przy współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicza, Instytutu Biotechnologii Antybiotyków, Politechniki Wrocławskiej, Narodowego Instytutu Onkologii oraz konsorcjum między Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN, Uniwersytetem Medycznym w Warszawie oraz Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Trzymajmy kciuki za naszych rodaków!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze