Zaloguj
Reklama

28 maja – Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Autorzy: Agencja M&CC / Fundacja DKMS
Walka z chorobą nowotworową
Fot. shutterstock
Walka z chorobą nowotworową
(0)

Z okazji 10 000 Dawców faktycznych oraz Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, obchodzonego 28 maja, Fundacja DKMS przyjrzała się temu, jak idea dawstwa szpiku wygląda w 10 miastach w Polsce, które od lat angażują się w pomoc pacjentom cierpiącym na nowotwory układu krwiotwórczego! Co udało się osiągnąć na przestrzeni lat? Ile akcji rejestracji przeprowadzono w poszczególnych regionach? Kto aktualnie potrzebuje pomocy „bliźniaka genetycznego”?

Reklama

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day). Jest to międzynarodowe święto, podczas którego ludzie z całego świata okazują swoje wsparcie chorym na nowotwory układu krwiotwórczego. Oficjalnym symbolem tego święta jest czerwony znak & - wyrażający solidarność z osobami dotkniętymi nowotworami krwi.

Co 40 minut w Polsce, a co 27 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi - w tym min. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Każdego roku do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych zakwalifikowanych zostaje ponad 800 pacjentów. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia jest zgodny niespokrewniony dawca szpiku – „bliźniak genetyczny”. Szansa na jego znalezienie wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu nawet 1:kilku milionów. Często „bliźniak genetyczny” zgodny z pacjentem mieszka w zupełnie innej części świata. To pokazuje, jak ważna, potrzebna – i bezgraniczna – jest idea dawstwa szpiku.

Rejestracje, które ratują życie!

Aktualnie w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,8 mln osób! Już 10 000 z nich zostało dawcą faktycznym, oddając cząstkę siebie potrzebującemu przeszczepienia pacjentowi. Znalezienie „bliźniaków genetycznych” dla chorych nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie miast i jego mieszkańców w liczne akcje rejestracji dla pacjentów z danego regionu.

Ile akcji rejestracji odbyło się w miastach, którym przyjrzała się Fundacja DKMS?

  • Olsztyn – 185
  • Opole - 164
  • Bydgoszcz - 382
  • Kraków - 646
  • Łódź - 300
  • Wrocław - 646
  • Kielce -125
  • Szczecin - 371
  • Gdańsk - 537
  • Gdynia - 306

Wielka akcja rejestracji – start!

Z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, Fundacja DKMS wraz z wolontariuszami oraz miastami, organizuje akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Do bazy Fundacji DKMS będą mogli dołączyć mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Olsztyna, Bydgoszczy, Krakowa, Opola, Szczecina, Kielc, Łodzi, Wrocławia oraz Zakopanego. Przy charakterystycznych czerwonych namiotach na mieszkańców czekać będą pracownicy fundacji i wolontariusze, którzy odpowiedzą na pytania, dotyczące dawstwa szpiku, a także przeprowadzą przez proces rejestracji do grona potencjalnych dawców szpiku.

Jeśli nie mamy możliwości wzięcia udziału w rejestracji stacjonarnej, możemy to zrobić on-line!

Wystarczy wejść na stronę: https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca, wypełnić formularz i zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny. Świadomą decyzją o zostaniu potencjalnym Dawcą nie tylko okażemy solidarność z osobami cierpiącymi na nowotwory krwi, ale przede wszystkim zwiększymy ich szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego”.

Kalendarium akcji rejestracji, wraz z lokalizacjami i godzinami, znajduje się na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze