Zaloguj
Reklama

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji 2018

Szpital
Fot. Pantherstock
Szpital
(0)

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest każdego roku 26 stycznia, w dniu pierwszego przeszczepu nerki, który odbył się 52 lata temu w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Reklama

26 stycznia 1966 r. prof. Jan Nielubowicz oraz prof. Tadeusz Orłowski z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadzili pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki pobranej od zmarłej osoby. Z tej okazji 26 stycznia obchodzony jest w naszym kraju Dzień Transplantacji.

Transplantacja narządów jest jedną z metod ratowania życia, polegającą na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od dawcy. Bardzo często jest to jedyna metoda pozwalająca chorym na przeżycie, zwłaszcza przy skrajnej niewydolności serca, wątroby, czy płuc.

W przypadku chorób onkologicznych, szczególnie przy ostrych białaczkach, przeszczep szpiku to jedna ze skuteczniejszych metod całkowitego wyleczenia pacjentów cierpiących na to ciężkie schorzenie.

W związku z Ogólnopolskim Dniem Transplantacji, warto pomyśleć o zostaniu dawcą szpiku kostnego.

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 – 50 lat. Pokrewieństwo z biorcą nie jest konieczne – ważna jest natomiast zgodność antygenów HLA w Bankach Dawców Szpiku. Im więcej osób jest w nich zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej próbki i tym samym na uratowanie chorego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze