Zaparcia podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Po takich lekach cytostatycznych jak winkrystyna czy winblastyna najczęściej występują problemy z oddawaniem stolca. Zaparciom można jednak zapobiegać.
Objawy i przebieg zaparć podczas chemioterapii
Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej
Chemioterapia przeciwnowotworowa jest leczeniem toksycznym z dużą ilością działań niepożądanych. Jednym z nich jest zaparcie stolca. Temu objawowi łatwiej przeciwdziałać niż go leczyć. Stosowanie diety bogatobłonnikowej i przyjmowanie dużej ilości płynów jest tutaj rozwiązaniem optymalnym jednak nie zawsze skitecznym.
Pomocne może być podawanie probiotyków, laktulozy czy siemienia lnianego. W okresie nasilenia zaparć warto pamiętać o produktach takich jak suszone owoce, śliwki, surowe warzywa i owoce, płatki owsiane, z otrębami czy kompot ze śliwek.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaparcia podczas chemioterapii
Zaparcia mogą doprowadzać do dalszych powikłań, takich jak hemoroidy, powstawanie szczelin odbytu a co za tym idzie mogą doprowadzać do bólu w czasie defekacji. W konsekwencji chory jeszcze rzadziej udaje się do toalety, a tym samym doprowadza to do mechanizmu "błędnego koła". Jeśli nie radzisz sobie z zaparciami przy pomocy diety, zgłoś się do lekarza, po odpowiednie leki.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.