Zaloguj
Reklama

Zabiegiem kraniotomii - jak się przygotować

Autorzy: Awa Fijołek
Operacja
Fot. Panthermedia
Operacja
(0)
Zabiegiem kraniotomii
Reklama

Zanim lekarze - wysoko wykwalifikowani specjaliści - przystąpią do kraniotomii, koniecznie trzeba poinformować ich o pewnych kwestiach. Warto także, aby pacjent był odpowiednio przygotowany do tego skomplikowanego zabiegu, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. 
 

Zabiegiem kraniotomii - Objawy i przebieg

Przede wszystkim pacjent powinien skrupulatnie przygotować historię choroby. Lekarz prowadzący z pewnością zaleci najbardziej podstawowe badania diagnostyczne (ciśnienia, krwi itp.) i neurologiczne. Przed operacją chory nie może jeść przez co najmniej osiem godzin, jednocześnie warto zaznaczyć, że tego typu zabiegi najczęściej wykonuje się w godzinach porannych.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa podobną możliwość, powinna o tym poinformować lekarza. Pacjent musi powiedzieć o swoich uczuleniach, zarówno skórnych (na przykład na lateks), jak i pokarmowych oraz o reakcjach na leki, przy czym nie wolno pomijać wszelkich leków ziołowych oraz suplementów. Trzeba również poinformować lekarza o możliwych zaburzeniach krzepliwości krwi, przyjmowaniu aspiryny lub leków przeciwzakrzepowych – możliwe, że należy je przestać brać przed zabiegiem. Jeśli pacjent jest osobą palącą, jak najszybciej powinien rzucić nałóg, aby ogólny stan zdrowia jak najszybciej uległ poprawie.
Bardzo prawdopodobne, że wieczorem przed zabiegiem, chory zostanie poproszony o umycie głowy specjalnym, antyseptycznym szamponem do włosów. Równie prawdopodobne jest, że wieczorem przed operacją pacjent otrzyma leki uspokajające lub inne, zalecone przez lekarza, w zależności od jego indywidualnego stanu zdrowia. Włosy w miejscu, w którym zostanie wykonany zabieg, muszą zostać wygolone.

Kraniotomia jest skomplikowaną operacją, która niesie ze sobą ryzyko, zresztą jak każdy zabieg chirurgiczny, ale płynące z niej korzyści często pozostają wręcz nieocenione dla ludzkiego zdrowia. 

Zabiegiem kraniotomii - Leczenie

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze