Zaloguj
Reklama

Wymioty i nudności podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Wymioty
Fot. medforum
Wymioty
(4)
Reklama

Podczas leczenia przeciwnowotworowego niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Przestrzeganie zaleceń lekarskich (dopasowywanych indywidualnie w zależności od rodzaju podawanego cytostatyku) jest w stanie zmniejszyć nieprzyjemne efekty uboczne chemioterapii takie jak na przykład nudności.

Objawy i przebieg wymiotów i nudności podczas chemioterapii

Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej

Chemioterapia przeciwnowotworowa jest leczeniem toksycznym z dużą ilością działań niepożądanych. Jednym z nich, bardzo dla pacjenta dokuczliwych są nudności i wymioty. Ich wystąpieniu lekarze przeciwdziałają zapisując pacjentowi odpowiednie leki - jeszcze zanim te dolegliwości się pojawią. Nie są one jednak w 100% skuteczne. Mimo to należy dbać o odpowiednią dietę w tym czasie, aby dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze.

Najlepiej przyjmować małe ilości chłodnych płynów. Łatwo przyswajalny jest na przykład sok jabłkowy czy winogronowy, nektary owocowe, galaretki, płatki owsiane, mus jabłkowy. Przygotowywane potrawy powinny być letnie lub chlodne - zapach jest wówczas mniej intensywny a tym samym nie powoduje takih odruchów wymiotnych.

Powrót do normalnej diety powinien następować stopniowo. Zaczynamy od wody, soków, przecierów. Później włączamy zupy i przeciery z gotowanego drobiu i ryżu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wymioty i nudności podczas chemioterapii

Onkolog w trakcie chemioterapii informuje pacjenta, które leki mogą wywołać nudności i wymioty. Konsekwencją tych objawów mogą być zaburzenia elektrolitowe i odwodnienie. W przypadku niemożności kontrolowania wymiotów i braku odpowiedniego nawodnienia należy się skontaktować z lekarzem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze