Zaloguj
Reklama

Włókniak młodzieńczy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Obniżony nastrój u nastolatka
Fot. Panthermedia
Obniżony nastrój u nastolatka
(4)
Reklama

Włókniak młodzieńczy to zmiana łagodna, która zbudowana jest z tkanki włóknistej i naczyń krwionośnych. Rozwija się najczęściej w części nosowej gardła. Charakterystyczne jest duże tempo wzrostu przez co zmiana może uciskać otaczające tkanki i doprowadzić do ich destrukcji. Przy dużych rozmiarach zmiana może wypełniać, poza pierwotną lokalizacją jamy nosowe i otaczające zatoki. Włókniak najczęściej występuje u chłopców w wieku ok 10-15 lat.

Objawy i przebieg włókniaka młodzieńczego

W przypadku gdy włókniak osiągnie duże rozmiary i dojdzie do zamknięcia nozdrzy tylnych pojawia się niedrożność nosa oraz charakterystyczna mowa nosowa. Gdy nastąpi zablokowanie trąbki słuchowej pojawia się niedosłuch oraz może się rozwinąć zapalenie ucha środkowego. Ze względu na bogate unaczynienie może dochodzić do krwawienia z nosa. W przypadku gdy rozrastający się guz uciśnie sąsiadujące struktury mogą się pojawić dolegliwości bólowe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć włókniak młodzieńczy

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guza. Jest to zabieg dość trudny ze względu na ryzyko krwawienia z bogato unaczynionej zmiany. Zwykle w trakcie zabiegu pierwszym krokiem jest zamknięcie głównego naczynia zaopatrującego. Pobieranie wycinków do badania histopatologicznego grozi krwawieniem, stąd rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz stwierdzeniu obecności guza w części nosowej gardła, uzupełnieniem jest badanie tomografii komputerowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze