Zaloguj
Reklama

Rak żołądka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Żołądek
Fot. wikimedia
Żołądek
(4)
Reklama

Rak żołądka należy do nowotworów o złym rokowaniu. Nowotwór ten występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, częściej u osób z grupą krwi A. W ostatnich latach zachorowalność na ten nowotwór spada, co jest związane ze zmianą sposobu  przechowywania pokarmów (większa rola zamrażania, chłodzenia,  zamiast solenia, peklowania i wędzenia).

Objawy i przebieg raka żołądka

Czynniki ryzyka:

Najważniejszymi czynnikami ryzyka są warunki środowiskowe – dieta bogata w produkty sztucznie konserwowane, solone, wędzone. Rolę patogenezie raka żołądka przypisuje się także paleniu papierosów i spożywaniu wysokoprocentowego alkoholu, czy też obecności polipów żołądka. Szeroko rozpowszechniona infekcja Helicobacter pylori jest także czynnikiem ryzyka raka.

Czynniki genetyczne są odpowiedzialne za mniejszą ilość zachorowań niż czynniki nabyte, wymienia się, np. mutacje E-kadheryny. Do chorób przewlekłych związanych z większym ryzykiem raka żołądka należą, m.in. niedokrwistość Addisona - Biermera, Choroba Menetriera.

Klasyczne objawy raka żołądka występują dopiero w późnym stadium choroby. Zalicza się do nich zmniejszenie apetytu, utrata masy ciała, smoliste stolce, stały ból w nadbrzuszu, czasem wyczuwalny guz w nadbrzuszu. Wczesne objawy raka żołądka nie są charakterystyczne, zaliczyć do nich można dyskomfort w nadbrzuszu,  uczucie pełności, sytości po jedzeniu, pobolewania, nudności, odbijanie. Warto zaznaczyć że rzadko nie występują żadne objawy.

W profilaktyce raka żołądka rolę odgrywa dieta bogata w warzywa owoce, zdrowy tryb życia, unikanie używek, pokarmy bogate w witaminę C, antyoksydanty. Nie zaleca się profilaktycznego wykonywania badań obrazowych( ultrasonografii, gastroskopii, tomografii komputerowej).

 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka żołądka

Do lekarza należy udać się w każdym przypadku wystąpienia objawów wyżej wymienionych. Konieczna jest gastroskopia (zawsze u osób z dyspepsją >45lat) i dalsza diagnostyka. W leczeniu stosuje się zabiegi operacyjne (wycięcie żołądka), czasem dodatkowo chemioterapię i radioterapię.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013
  2. Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P.Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze