Rak zatok obocznych nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Jak w przypadku większości nowotworów głowy i szyi dochodzi do wzrostu miejscowego. Przewlekłe stany zapalne zatok obocznych nosa oraz polipy zatok to dwa, predysponujące do rozwoju raka czynniki ryzyka.
Objawy i przebieg raka zatok obocznych nosa
Choroba w większości przypadków przebiega zupełnie bezobjawowo. Z tego powodu rozpoznanie ma miejsce w wysokim stopniu zaawansowania, a to zdecydowanie źle wpływa na rokowanie. 25% chorych przeżywa 5 lat - pomimo tego że nie dochodzi do przerzutów do narządów odległych. Najczęstsze typy morfologiczne to rak płaskonabłonkowy, rzadziej rak gruczołowy i inne typy (chłoniaki, mięsaki).
Objawy raka zatok obocznych nosa są związane z miejscowym wzrostem guza:
- krwawienie z nosa,
- zatkanie nosa,
- deformacje twarzy
- deforamcje w obrębie jamy ustnej.
Takie objawy, zwłaszcza u osób z grup ryzyka, obligują chorego do zgłoszenia się do lekarza. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie biopsji. Zwykle rak lokalizuje się w obrębie zatoki szczękowej. Główną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Uzupełniająco stosuje się radioterapię. Chemioterapia jest zwykle postępowaniem paliatywnym.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 156
Kategorie ICD:
- Nowotwór złośliwy zatok przynosowych
- Zatoka czołowa
- Zatoka klinowa
- Zatoka przynosowa, nie określona
- Zatoka szczękowa
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.