Zaloguj
Reklama

Rak zatok obocznych nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Ból zatok
Fot. Panthermedia
Ból zatok
(4)
Reklama

Jak w przypadku większości nowotworów głowy i szyi dochodzi do wzrostu miejscowego. Przewlekłe stany zapalne zatok obocznych nosa oraz polipy zatok to dwa, predysponujące do rozwoju raka czynniki ryzyka.

Objawy i przebieg raka zatok obocznych nosa

Choroba w większości przypadków przebiega zupełnie bezobjawowo. Z tego powodu rozpoznanie ma miejsce w wysokim stopniu zaawansowania, a to zdecydowanie źle wpływa na rokowanie. 25% chorych przeżywa 5 lat - pomimo tego że nie dochodzi do przerzutów do narządów odległych. Najczęstsze typy morfologiczne to rak płaskonabłonkowy, rzadziej rak gruczołowy i inne typy (chłoniaki, mięsaki).

Objawy raka zatok obocznych nosa są związane z miejscowym wzrostem guza:

  • krwawienie z nosa,
  • zatkanie nosa,
  • deformacje twarzy 
  • deforamcje w obrębie jamy ustnej.

Takie objawy, zwłaszcza u osób z grup ryzyka, obligują chorego do zgłoszenia się do lekarza. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie biopsji. Zwykle rak lokalizuje się w obrębie zatoki szczękowej. Główną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Uzupełniająco stosuje się radioterapię. Chemioterapia jest zwykle postępowaniem paliatywnym.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 156

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze