Zaloguj
Reklama

Rak zapalny piersi - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Samobadanie piersi
Fot. Panthermedia
Samobadanie piersi
(4)
Reklama

Najwcześniejszym objawem raka piersi jest guzek, który zwykle wyczuwalny jest przez pacjentkę w trakcie samobadania piersi. Istnieją jednak szczególne postaci raka piersi, gdzie objawy mogą być nieco inne. Do takich nowotworów zalicza się rak zapalny piersi. Tutaj podejście musi być indywidualne.

Objawy i przebieg raka zapalnego piersi

Objaw skórki pomarańczy jest typowym objawem raka zapalnego piersi (skóra przypomina skórkę pomarańczy). W tym wypadku guz może być niewyczuwalny, a rozpoznanie w wielu przypadkach możliwe jest dopiero po pobraniu wycinka ze zmienionej skóry (stwierdza się zatory z komórek nowotworowych w naczyniach skóry). Ze względu na szybki przebieg rokowanie jest złe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka zapalnego piersi

W trakcie samobadania piersi kobieta powinna nie tylko zwracać uwagę na zmiany wyczuwalne dotykiem, ale także oglądać dokładnie skórę piersi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości (czy zmian istnieje "od zawsze" czy od niedawna) powinna skonsultować się z lekarzem.

W raku piersi stosuje się głównie leczenie chirurgiczne i jest ono stosowane również w tym typie nowotworu, jednak poprzedzić musi je chemioterapia.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 224-225

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze