Zaloguj
Reklama

Rak zapalny piersi - objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Samobadanie piersi
Fot. Pantherstock
Samobadanie piersi
(4)
Reklama

Najwcześniejszym objawem raka piersi jest guzek, który zwykle wyczuwalny jest przez pacjentkę w trakcie samobadania piersi. Istnieją jednak szczególne postaci raka piersi, gdzie objawy mogą być nieco inne. Do takich nowotworów zalicza się rak zapalny piersi. Tutaj podejście musi być indywidualne.

Rak zapalny piersi - Objawy i przebieg

Objaw skórki pomarańczy jest typowym objawem raka zapalnego piersi (skóra przypomina skórkę pomarańczy). W tym wypadku guz może być niewyczuwalny, a rozpoznanie w wielu przypadkach możliwe jest dopiero po pobraniu wycinka ze zmienionej skóry (stwierdza się zatory z komórek nowotworowych w naczyniach skóry). Ze względu na szybki przebieg rokowanie jest złe.

Rak zapalny piersi - Kiedy udać się do lekarza

W trakcie samobadania piersi kobieta powinna nie tylko zwracać uwagę na zmiany wyczuwalne dotykiem, ale także oglądać dokładnie skórę piersi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości (czy zmian istnieje "od zawsze" czy od niedawna) powinna skonsultować się z lekarzem.

W raku piersi stosuje się głównie leczenie chirurgiczne i jest ono stosowane również w tym typie nowotworu, jednak poprzedzić musi je chemioterapia.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 224-225

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze