Zaloguj
Reklama

Rak wargi dolnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Leczenie raka
Fot. shutterstock
Leczenie raka
(5)
Reklama

Nowotwory głowy i szyi to taka grupa chorób, która szerzy się głównie miejscowo. Regionalny wzrost zmniejsza ryzyko wystąpienia przerzutów do narządów odległych, a nawrót choroby zwykle następije w zakresie ogniska pierwotnego. Do takich raków zaliczamy raka wargi dolnej.

Objawy i przebieg raka wargi dolnej

Rak wargi dolnej wystepuje częściej u mężczyzn (cecha charakterystyczna raków głowy). Stwardnienie czy owrzodzenie w obrębie wargi to pierwszy objaw raka. Osoby palące i narażone na promieniowanie słoneczne są w grupie ryzyka rozwoju raka wargi dolnej.

Przebiega on powoli, miejscowo, a rokowanie jest dość dobre. Nadmierne rogowacenie wargi, rogowacenie białe (leukoplakia) to zmiany które powinny zaniepokoić chorego i skierować go do lekarza. Zaliczane są one do stanów przedrakowych.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 147-149, 154


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze