Zaloguj
Reklama

Rak trzustki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, profilaktyka

Układ trawienny
Fot. panthermedia
Układ trawienny
(5)
Reklama

Rak trzustki to nowotwór o wysokiej śmiertelności i złym rokowaniu, którego występowanie wzrasta. Chorują częściej mężczyźni niż kobiety.  Większość przypadków obserwuje się pomiędzy 60 a 80 rokiem życia. Wykazano związek tego nowotworu z palenie tytoniu, przewlekłym zapaleniem trzustki, cukrzycą, otyłością, zespołami genetycznymi (np. Peutza i Jeghersa) i mutacjami różnych genów, np. BRCA1.

Objawy i przebieg raka trzustki

Czynniki ryzyka

Przebieg raka trzustki może być przez dłuższy czas bezobjawowy. Czasem występują niespecyficzne objawy takie jak: dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcie, brak apetytu, utrata masy ciała, nudności, biegunka. Bardziej swoiste objawy występują na dalszym etapie choroby. Należą do nich: żółtaczka, świąd skóry, ból w nadbrzuszu, ból pleców, wymioty, cukrzyca, zakrzepica żylna,krwawienia z przewodu pokarmowego, wodobrzusze, powiększenie śledziony.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka trzustki

Do lekarza trzeba udać się  jak najszybciej  po zauważeniu jakiegokolwiek z wymienionych wyżej objawów. Raka trzustki cechuje złe rokowanie, podstępny przebieg i małe możliwości skutecznego leczenia. Szanse na powodzenie są większe, gdy chorobę rozpoznaje się wcześnie. Wtedy przeprowadza się doszczętną operację chirurgiczną.

W leczeniu stosowane są także radio- i chemioterapia.

Leczenie raka trzustki

Jak zapobiegać rakowi trzustki?

Niestety nie ma wielu metod profilaktyki. Jedynym skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka raka jest zaprzestanie palenia tytoniu, gdyż u niepalących ryzyko zachorowania jest 2 razy mniejsze.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013
  2. Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P.Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze