Zaloguj
Reklama

Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Seks
Fot. iStock
Seks
(3)
Reklama

W Polsce jednym z głównych problemów onkologicznych jest rak szyjki macicy. W porównaniu chociażby do innych krajów europejskich gdzie spada liczba zgonów spowodowana tym rakiem, u nas nadal brakuje skutecznego programu przesiewowego. Dlatego należy podnosić świadomość społeczeństwa na temat raka szyjki macicy.
 

Objawy i przebieg raka szyjki macicy

Czynniki ryzyka

Wczesne rozpoczęcie życia płciowego (przed 18 rokiem życia) i duża liczba partnerów seksualnych to czynniki zwększające ryzyko zachorowania. Poza tym należą do nich:

  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • zakażenie HIV,
  • palenie tytoniu,
  • niski status ekonomiczny,
  • liczne porody i ciąże,
  • dieta uboga w owoce i warzywa.

 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka szyjki macicy

Co trzy lata zaleca się badania przesiewowe kobiet w wieku 25-60 lat. Badanie cytologiczne to najstarsza metoda przesiewowa. Jest niedroga i skuteczna. Badania te opierają się na listownym zapraszaniu pacjentek z tych grup wiekowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 60, 233-234

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze