Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

W Polsce jednym z głównych problemów onkologicznych jest rak szyjki macicy. W porównaniu chociażby do innych krajów europejskich gdzie spada liczba zgonów spowodowana tym rakiem, u nas nadal brakuje skutecznego programu przesiewowego. Dlatego należy podnosić świadomość społeczeństwa na temat raka szyjki macicy.
Objawy i przebieg raka szyjki macicy
Czynniki ryzyka
Wczesne rozpoczęcie życia płciowego (przed 18 rokiem życia) i duża liczba partnerów seksualnych to czynniki zwększające ryzyko zachorowania. Poza tym należą do nich:
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
- zakażenie HIV,
- palenie tytoniu,
- niski status ekonomiczny,
- liczne porody i ciąże,
- dieta uboga w owoce i warzywa.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka szyjki macicy
Co trzy lata zaleca się badania przesiewowe kobiet w wieku 25-60 lat. Badanie cytologiczne to najstarsza metoda przesiewowa. Jest niedroga i skuteczna. Badania te opierają się na listownym zapraszaniu pacjentek z tych grup wiekowych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 60, 233-234
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.