Zaloguj
Reklama

Rak ślinianek - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Promieniujący ból zęba
Fot. Panthermedia
Promieniujący ból zęba
(0)
Reklama

Ślinianki (glandula salivalis) to gruczoł położony w przedniej części układu pokarmowego. Odpowiada on za wytwarzanie ważnego enzymu trawiennego jakim jest ślina, służącego do wstępnej fazy trawienia. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów ślinowych: małe (liczne w błonie śluzowej) oraz duże (przyuszne, podjęzykowe, podżuchwowe). Ślinianki także podlegają różnego rodzaju patologiom, wśród których najczęściej spotykanymi są: sialoza, nowotwory ślinianek oraz kamica. W przypadku pojawienia się w jamie ustnej jakichkolwiek niepokojących zmian, należy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa bądź onkologa.

Objawy i przebieg raka ślinianek

Najczęściej wymieniane objawy nowotworu ślinianek

Rak ślinianek w większości przypadków jest nowotworem łagodnym, choć zdarzają się odmiany złośliwe. Bardzo rzadko daje on przerzuty. Do chwili obecnej nie są znane przyczyny rozwoju tego nowotworu. Wykazano jedynie, że pojawia się on u osób starszych, pracujących z wybranymi związkami chemicznymi bądź narażonymi na promieniowanie (radioterapia). 

Najczęstsze objawy raka ślinianek:

  • porażenie nerwu twarzowego,
  • zaciśnięcie mięśni szpary powiek,
  • niemożność marszczenia czoła,
  • problemy z połykaniem,
  • zwisanie luźne policzka (można go przygryzać podczas spożywania posiłków)
  • problemy z przesuwaniem treści pokarmowej.
  • inne niepokojące symptomy: sączenie się płynu z ucha, guzek (w okolicy ślinianek, ucha, szczęki lub ust), problem z szerszym otwieraniem buzi, a także ból w okolicy węzłów chłonnych.

W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych objawów powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Nigdy nie należy czekać aż objawy ustąpią same.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze