Rak skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zachorowalność na raka skóry stanowi około 7,5% zachorowań u kobiet i 6,8% zachorowań wśród mężczyzn. Wzrost zachorowań na ten rodzaj nowotworu odnotowuje się po 20 roku życia. Skóra jest największym organem w organizmie człowieka, pełni liczne funkcje ochronne, produkuje również ważną dla zdrowia witaminę D. Około 80% nowotworów skóry lokalizuje są w obrębie głowy i szyi. Naskórek człowieka składa się z 5 wartsw, to właśnie z komórek budujących warstwę podstawną i kolczystą najczęściej powstają nowotwory. Niewielkie zmiany (narośla, otarcia) pojawiające się na skórze są najczęstszą oznaką raka skóry, dlatego należy każdego dnia dokładnie obserwować swoją skórę, a w szczególności wszystkie nowe zmiany.
Objawy i przebieg raka skóry
Wśród czynników ryzyka znajdują się:
- ekspozycja na promienie słoneczne,
- rogowacenie słoneczne,
- wiek,
- blizny po oparzeniach lub przewlekłych stanach zapalnych,
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego,
- zawodowy kontakt ze związkami arsenu lub pochodnymi smoły.
Należy dokładnie obserwować znajdujące się na skórze:
- małe, gładkie, świecące, blade lub woskowate guzki,
- czerwone, sztywne guzki,
- guzki lub wrzody, które krwawią,
- czerwone lub brązowe, twarde lub chropowate plamki.
Większość raków skóry można całkowicie wyleczyć.
Do najczęstszych metod leczenia zalicza się:
- operację - ma na celu usunięcie raka skóry i może być wykonana na kilka sposobów (biopsja wycinająca, chirurgia mikrograficzna, elektrokoagulacja, krioterapia, terapia laserowa, przeszczepy skóry),
- chemioterapię,
- radioterapię- wykorzystywana do leczenia raka płaskonabłonkowego i podstawno komórkowego skóry.
Po zakończonym leczeniu bardzo ważna jest dokładna kontrola skóry. Należy pamiętać, aby również dokładnie sprawdzać skórę pleców, głowy, obszar genitaliów oraz skórę między pośladkami.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.