Zaloguj
Reklama

Rak skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Choroby psychiczne
Fot. ojoimages
Choroby psychiczne
(4)
Reklama

Nowotwory skóry zwykle dotyczą ludzi starszych. Istnieje też szereg chorób predysponujących do ich wcześniejszego występowania. Najczęstszym rakiem skóry jest rak podstawnokomórkowy BCC, rzadziej występuje rak kolczystokomórkowy – SCC, a najrzadziej czerniak skóry – wybitnie złośliwy

Objawy i przebieg raka skóry

Rak podstawnokomórkowy BCC jest nowotworem które cechuje tzw. miejscowa złośliwość, powolny wzrost, czasem nacieka skórę tworząc owrzodzenia. Rzadko stwierdza się przerzuty odległe. Pierwotnym wykwitem jest błyszczący, gładki, o zabarwieniu perełkowatym guzek, który zwykle występuje na twarzy (czoło, okolice nosa), grzbietach dłoni, plecach, rzadko na kończynach górnych i dolnych).

Najczęstszą odmianą raka podstawnokomórkowego jest postać guzkowa – lśniący, spoisty guzek często z poszerzonymi naczyniami krwionośnymi, z otaczającym go wałem. Rak kolczystokomórkowy - SCC - rak płaskonabłonkowy- chorują na niego zwykle osoby w wieku średnim i podeszłym. W przeciwieństwie do BCC charakteryzuje się szybkim wzrostem, dużą złośliwością i występowaniem przerzutów odległych.

Pojawia się najczęściej w obrębie głowy, szyi, tułowia, kończyn, narządów płciowych. Głównie na na pograniczu błon śluzowych i skóry. Najczęstsza jest postać rogowaciejąca - ( łuszcząca, wrzodziejąca, często pokryta strupem). Ból, świąd i krwawienie są objawami późnymi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka skóry

Zawsze kiedy zaobserwujemy na ciele nową zmianę skórną lub zmianę w obrębie starej (np. znamienia) trzeba udać się do dermatologa . Konieczna jest dalsza diagnostyka zmiany i ustalenie jej etiologii

Leczenie raka skóry

Codziennie należy oglądać skórę i śluzówki, gdyż nowotwory skóry wcześnie wykryte są wyleczalne. Należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce, opalania w solariach.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013
  2. Dermatologia przypadki z komentarzami, cz.3; pod red. E. Barana, Medical Tribune Polska, 2013

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze