Rak rdzeniasty tarczycy - objawy, diagnoza, leczenie

Histologicznie raka tarczycy można podzielić na raki zróżnicowane i niezróżnicowane. Do tej drugiej grupy zaliczyć można raka rdzeniastego i raka anaplastycznego. Ten pierwszy zwany jest w skrócie MTC (medullary thyroid carcinoma).
Rak rdzeniasty tarczycy - Objawy i przebieg
Rak rdzeniasty tarczycy (MTC, medullary thyroid carcinoma) stanowi około 5% wszystkich raków tarczycy. Wyróżnia się jego dwa podtypy: odmianę sporadyczną (75% MTC) i postać rodzinną (związaną z mutacją protoonkogenu RET).
Rak rdzeniasty tarczycy to nowotwór neuroendokryny, czyli taki, który rozwija się z komórek okołopęcherzykowych (produkujących kalcytoninę). Jego swoistym markerem jest właśnie kalcytonina. Ten typ raka cechuje się wysokim stopniem złośliwości. Ponad połowa chorych ma w momencie rozpoznania przerzuty do węzłów chłonnych, a 1/5 ma przerzuty odległe.
Postać rodzinna raka rdzeniastego tarczycy obarczona jest gorszym rokowaniem niż odmiana sporadyczna. Leczenie raka rdzeniastego jest chirurgiczne. Uzupełniająco stosuje się teleradioterapię i/lub chemioterapię. Chorzy wymagają leczenia tyroksyną. Rak rdzeniasty, ze względu na możliwość rodzinnego występowania jest związany z zespołami mnogiej gruczołowatości wewnątrzwydzielniczej (MEN).
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 163-164
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.