Zaloguj
Reklama

Rak - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(3)
Reklama

Choroby nowotworowe od wielu lat stanowią druga, a wśród kobiet w wieku 30-69 pierwszą przyczynę zgonów w Polsce po chorobach układu krążenia. Bardzo dynamicznie wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe i jest jedną z najwyższych w Europie. W ciągu ostatnich 30 lat podwoiła się ich liczba. W 2010 roku z tego powodu zmarło ponad 90 tys. osób.

Objawy i przebieg raka

W przypadku chorób nowotworowych długość leczenia odgrywa ogromną rolę. Stosowane metody lecznicze powodować mogą wiele skutków ubocznych trudnych do akceptacji dla chorego. Cały proces zwykle jest wieloetapowy z wykorzystaniem różnych procedur.

Wyleczyć udaje się ok. 45% pacjentów. Wśród tych chorych 22% zostaje wyleczone dzięki metodą chirurgicznym, 18% z użyciem radioterapii, a 5% chemioterapii. Obok tych metod zastosowanie mają również leczenie hormonalne oraz różne formy leczenia biologicznego z immunoterapią.

Na długość terapii ma wpływ bardzo wiele czynników. Każdy z nich wzięty musi być pod uwagę, gdyż zarówno zbyt krótka jak i za długa terapia może przynieść szkody choremu. Decyzje podejmowane są indywidualnie. Najlepiej gdy o przebiegu leczenia decyduje  konsylium lekarskie, na które składają się specjaliści chirurgii onkologicznej, radioterapii, onkologii klinicznej, patomorfologii oraz radiologii. W określonych przypadkach konieczne są dodatkowe konsultacje. Wspomniana grupa wybiera najskuteczniejsze metody terapeutyczne i tworzy program leczenia.

W zależności od sytuacji klinicznej użyta może być jedna metod terapii lub tz leczenie skojarzone z użyciem kilku metod. Wszystkie te aspekty wpływają na długość leczenia. Zatem terapia trwać może od kilku tygodni aż po kilka lat. Na przykładzie chorej z rakiem piersi, z guzem poniżej 1cm,  z dodatnimi receptorami hormonalnymi bez zajęcia węzłów chłonnych: oszczędzający zabieg operacyjny, następnie radioterapia oraz leczenie hormonalne – jak widać jest to złożona decyzja, która wymaga wielodyscyplinarnej współpracy oraz wzięcia pod uwagę wielu czynników zależnych od pacjenta.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Systemowe metody leczenia nowotworow .pdf z Extranet GUMed;
    Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013;
    Onkologia kliniczna Tom1 pod.red. M.Krzakowski; Wydawnictwo Borgis, warszawa 2006r.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze