Zaloguj
Reklama

Rak piersi - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, grupa ryzyka

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
DNA
Fot. panthermedia
DNA
(4)
Reklama

W Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi (według różnych źródeł zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory). W 2002 roku w Polsce stwierdzono 11000 nowych zachorowań na ten typ nowotworu.

Objawy i przebieg raka piersi

Czynniki ryzyka

W przypadku tego raka szczególnie zwraca się uwagę na zachorowania w rodzinie. W przypadku, gdy rak piersi wystąpił wśród krewnych pierwszego stopnia (mama, siostra, córka) to istotnie wzrasta ryzyko zachorowania. Rodzinne występowanie to głównie efekt mutacji w genie BRCA1 i BRCA2.

Ryzyko zachorowania wzrasta też wraz z wiekiem (zwłaszcza po 50 roku życia). W grupie ryzyka są kobiety, które pierwszą miesiączkę miały przed 12 rokiem życia, albo przebyły menopauzę po 55 roku życia czy też stosowały hormonalną terapię zastępczą. Pierwszy poród po 30 roku życia, brak porodów, otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca również mają tutaj znaczenie.

Podobnie jak w innych nowotworach ryzyko zwiększa sie u palaczy tytoniu, osób regularnie spożywających nawet małe ilości alkoholu czy u osób z rozrostem atypowym w obrębie piersi (zmianami przednowotworowymi).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka piersi

W przypadku raka piersi istnieje program badań przesiewowych, który zgodnie z zaleceniami komisji ekspertów UE powinien objąć kobiety w wieku 50-69 lat. Mammografia powinna być wykonywana w tej grupie wiekowej co 2-3 lata. Nie jest to jednak badanie 100% czułe i swoiste, dlatego zmiany wykryte w mammografii nie zawsze są rakiem, a przy tym w niektórych przypadkach nie daje się w niej uwidocznić zmiany nowotworowej pomimo jej występowania.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 60-63, 202-203

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze