Zaloguj
Reklama

Rak piersi - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, amputacja prosta

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Narzędzia chirurgiczne
Fot. medforum
Narzędzia chirurgiczne
(5)
Reklama

W Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi (według różnych źródeł zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory). W raku piersi stosuje się głównie leczenie chirurgiczne. Wśród stosowanych zabiegów radykalnych jest amputacja prosta.

Objawy i przebieg raka piersi

Amputacja piersi to jej usunięcie wraz z powięzią mięśnia piersiowego większego. Wśród wskazań do tego zabiegu wymienia się: mięsaka piersi czy wieloogniskowego raka wewnątrzprzewodowego. Ponadto zabieg ten określany może być jako ratujący (kiedy dochodzi do nawrotu miejscowego po leczeniu oszczędzającym) i paliatywny (gdy rak piersi jest zaawansowany).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka piersi

Każda kobieta powinna regularnie badać swoje piersi. Samobadanie to wyraz większej dbałości o własne zdrowie. Każda zmiana stwierdzona przez pacjentkę w trakcie takiego badania powinna być zweryfikowana przez lekarza specjalistę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 218

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze