Rak piersi - amputacja metoda Pateya

Główną metodą leczenia jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet (raka piersi) jest leczenie chirurgiczne. Wiele jest operacji, które wybierane są w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu. Wśród stosowanych zabiegów radykalnych jest zmodyfikowana radykalna amputacja metodą Pateya.
Rak piersi - amputacja metoda Pateya - Objawy i przebieg
Amputacja metodą Pateya jest zabiegiem bardzo podobnym do operacji Maddena (usuwana jest tutaj tkanka gruczołu piersiowego, powięź mięśnia piersiowego większego oraz węzły chłonne pachowe). W trakcie tego zabiegu nie przecina się mięśnia piersiowego mniejszego, ale całkowicie się go usuwa.
Nie można zastosować metody zmodyfikowanej radykalnej amputacji w przypadku guzów większych niż 5 cm, w towarzyszącym obrzęku ramienia, przy przerzutach odległych, przerzutach do węzłów chłonnych zamostkowych i przy występującym pakiecie węzłów chłonnych pachowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Samobadanie piersi, mammografia, badanie USG piersi i regularne wizyty u ginekologa to podstawy, które świadczą o większej dbałości o własne zdrowie. Kobieta, która wyczuje u siebie jakikolwiek guzek, czy zmiany w obrębie skóry powinna udać się do lekarza, celem ich weryfikacji.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 218-219
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.