Zaloguj
Reklama

Rak pęcherzykowy tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Ból szyi
Fot. ojoimages
Ból szyi
(3)
Reklama

Rak tarczycy występuje stosunkowo rzadko (zaledwie 1% wszystkich nowotworów złośliwych człowieka). Swego czasu sporo mówiło się w Polsce o niedoborach jodu. Rak pęcherzykowy tarczycy jest właśnie związany z tym pierwiastkiem.

Objawy i przebieg raka pęcherzykowego tarczycy

Rak pęcherzykowy stanowi 10-20% wszystkich raków tarczycy. Częściej występuje na obszarach z niedoborem jodu. Główne objawy raka tarczycy to:

  • guz szyi (zwykle pojedynczy),
  • powiększenie węzłów szyjnych (niekoniecznie z obecnością wola tarczycy).

Rokowanie pogrszają takie cechy jak: wiek powyżej 45 lat, duży guz z odległymi przerzutami (rak pęcherzykowy przerzutuje głównie do płuc, kości, wątroby i mózgu).

Znane są dwa typy tego nowotworu: postać otorebkowana i postać szeroko inwazyjna (ta pierwsza rokuje zdecydowanie lepiej).

Nagłe powiększenie się wola, czy wystąpienie takich niepokojących objawów jak duszność, chrypka czy trudności w przełykaniu powinny skierować chorego prosto do lekarza.

Każdy guz szyi, który pojawia się nagle, nie ma związku z chorobą lub też nie znika po ustąpieniu innych objawów infekcji jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Leczenie raka pęcherzykowego tarczycy jest chirurgiczne. Uzupełniająco podaje się supresyjne dawki tyroksyny (rak pęcherzykowy jest guzem hormonozależnym od tyreotropiny), a w przypadku jodochwytnej zmiany podaje się jod promieniotwórczy.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 159-162


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze