Zaloguj
Reklama

Rak Pageta - rak sutka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Wysypka na twarzy
Fot. Pantherstock
Wysypka na twarzy
(4)
Reklama

Rak Pageta to szczególny typ raka piersi (czyli jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet). Mówi się że najwcześniejszym objawem raka piersi jest guzek, a w tym typie nowotworu istnieje wyjątek od tej reguły. Dlatego też rak Pageta wymaga oddzielnego omówienia i indywidualnego podejścia w razie jego wykrycia.
 

Objawy i przebieg raka pageta

Rak Pageta jest rakiem przewodowym. Komórki tego raka naciekają brodawkę, dlatego też głównym objawem jest właśnie owrzodzenie brodawki i wyciek. Ten typ występuje u mniej więcej 1-3% chorych na raka piersi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka pageta

Należy podkreślić, że samobadanie piersi to nie tylko używanie zmysłu dotyku. Niezwykle ważne jest oglądnie skóry piersi, brodawki i badanie węzłów chłonnych. Objawy takie jak skórka pomarańczy (rak zapalny piersi) czy właśnie owrzodzenie brodawki są sygnałem alarmowym dla kobiety, nakazującym jej jak najszybszą wizytę u lekarza. Leczenie chirurgiczne to podstawa leczenia raka piersi i jest ono leczeniem w wyboru również w raku Pageta (zabieg metodą Maddena). Dodatkowo stosowane jest leczeniem systemowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 223-224

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze