Rak kolczystokomórkowy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rak kolczystokomórkowy (SCC) jest nowotworem skóry o znacznie większej złośliwości niż rak podstawnokomórkowy, charakteryzujący się naciekającym wzrostem i skłonnością do przerzutów głównie do węzłów chłonnych. Pojawia się najczęściej u osób starszych, głównie u mężczyzn. U rasy białej występuje 5-10 razy rzadziej niż rak podstawnokomórkowy.
Objawy i przebieg raka kolczystokomórkowego
Punktem wyjścia są najczęściej stany przedrakowe np. rogowacenie słoneczne, róg skórny, rogowacenie białe, choroba Bowena.
Wśród czynników ryzyka wymienia się:
- promieniowanie słoneczne (głównie UVB),
- drażnienie mechaniczne np. przewlekłe stany zapalne,
- blizny,
- owrzodzenia,
- przetoki,
- czynniki karcinogenne np. alkohol, tytoń.
W niektórych przypadkach rak kolczystokomórkowy związany jest z zakażeniem wirusem brodawczaka HPV 16, 18 (nowotwory zlokalizowane w obrębie narządów płciowych). Umiejscowienie jest rozmaite: wszędzie tam, gdzie występują stany przedrakowe oraz na pograniczu błon śluzowych i skóry – na wardze dolnej (te zmiany najczęściej dają przerzuty do węzłów chłonnych), w okolicy oczodołów, nosa i narządów płciowych.
Wyróżnia się 2 odmiany raka kolczystokomórkowego:
- wrzodziejąca,
- brodawkująca.
Zmiany skórne mają charakter zmian guzkowych brodawkujących lub wrzodziejących o wyraźnym nacieku podstawy oraz często wałowatych, wywiniętych brzegach, ale bez perełkowatego wału charakterystycznego dla raka podstawno komórkowego. Przebieg jest przewlekły, przerzuty zdarzają się w 2-20% przypadków. Najlepiej rokują SCC rozwijające się na podłożu rogowacenia słonecznego.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka kolczystokomórkowego
W przypadku pojawienia się zmiany, niegojącego się owrzodzenia należy skonsultować się z lekarzem.
Leczenie uzależnione jest od wielkości, postaci i umiejscowienia raka. O rozpoznaniu rozstrzyga badanie histopatologiczne.
Leczenie raka kolczystokomórkowego
Należy unikać nasłonecznienia, stanów zapalnych skóry, przewlekłego drażnienia skóry i błon śluzowych.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- S.Jabłońska, S.Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
- A.Kaszuba Z.Adamski Dermatologia Poradnik lekarza praktyka Czelej 2012
- A.Kaszuba Dermatologia szybka informacja kliniczna, Elservier Urban&Partner, 2011
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.