Zaloguj
Reklama

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Małgorzata Solecka
Badanie mikroskopowe
Fot. medforum
Badanie mikroskopowe
(0)
Reklama

Nowotwór jelita grubego jest nowotworem występującym w obrębie: okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego oraz odbytnicy. W 90-95% przypadków zachorowanie na nowotwór złośliwy jelita grubego jest sporadyczne, w pozostałych 5-10% występuje podłoże dziedziczne. Obecnie w Polsce ten rodzaj raka jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niestety przyczyny rozwoju raka jelita grubego nie są jeszcze do końca poznane. W chwili obecnej wyniki badań naukowych wskazują na pewne czynniki predysponujące rozwój nowotworu jelita grubego, wśród nich znajdują się między innymi: wiek powyżej 50 roku życia, polipy jelita grubego, odnotowana zachorowalność w rodzinie, zmiany genetyczne, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Badania sugerują również, że dieta obfitująca w znaczne ilości tłuszczu (głównie zwierzęcego) oraz uboga w błonnik pokarmowy, wapń i kwas foliowy może w znacznym stopniu przyczyniać się do rozwoju raka jelita grubego.

Objawy i przebieg raka jelita grubego

Duże grono pacjentów z rozpoznanym rakiem jelita grubego nie zauważa żadnych objawów choroby. Jednak częstym objawem raka jelita grubego są zmiany czynności jelit, między innymi:

  • wzdęcia,
  • zaparcia lub biegunka,
  • stolec węższy niż zwykle,
  • krew w stolcu (u ok. 76% krwawienie ma charakter utajony),
  • uczucie pełności,
  • bezpodstawna utrata masy ciała,
  • uczucie stałego przemęczenia, 
  • nudności oraz wymioty.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka jelita grubego

Do lekarza nalezy udać się w momencie zaobserwowania wyżej wymieonionych objawów. Lekarz może zalecić wykonanie takich badań jak: badanie obecności krwi w kale, sigmoidoskopia, kolonoskopia, badanie per rectum, wewnątrzodbytniczne badanie ultrasonograficzne oraz RTG klatki piersiowej czy tomografia komputerowa.

Leczenie raka jelita grubego

Wybór metody leczenia jest ściśle uzależniony od lokalizacji nowotworu oraz stadium zaawansowania choroby. Podstawą leczenia raka jelita grubego jest chirurgia. W celu optymalizacji terapii u części chorych z miejscowo i regionalnie zaawansowaną chorobą, leczenie operacyjne powinno być skojarzone z chemioterapią lub w przypadku raka odbytnicy – z radioterapią albo radiochemioterapią.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

National Cancer Institute of United States, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem : Rak jelita grubego, Wydawnictwo Primopro, Warszawa 2015


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze