Zaloguj
Reklama

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, czynniki ryzyka

Smutek, załamanie, depresja
Fot. ojoimages
Smutek, załamanie, depresja
(5)
Reklama

Rak jelita grubego stanowi drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy Polaków. Zachorowalność stale wzrasta, a wiek zachorowań maleje. Ma to związek z coraz bardziej rozpowszechnionymi czynnikami ryzyka.

Objawy i przebieg raka jelita grubego

Czynniki ryzyka:

Czynniki ryzyka wystąpienia raka jelita grubego, możemy podzielić na wrodzone i nabyte. Do wrodzonych zespołów  związanych z zwiększonym ryzykiem raka zaliczamy, m.in.: zespół Lynch I i II, zespół Gardnera, polipowatość rodzinną,  zespół Turcota, colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ryzykiem też jest obecność polipów w jelicie grubym, radioterapia miednicy z powodu nowotworu w przeszłości, dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego.  Większość czynników zachorowania jest nabyta (70-85%).

Dużą rolę odgrywa:

  • dieta bogatotłuszczowa,
  • dieta uboga w warzywa i owoce,
  • żywność z zawartością nitrozoamin, węglowodorów aromatycznych,
  • etanol,
  • palenie papierosów,
  • dieta bogata w mięso czerwone,
  • niedobory witaminy A, C, E, selenu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka jelita grubego

Z uwagi na wielki wpływ naszego stylu życia na wystąpienie ryzyko raka jelita grubego należy zmodyfikować własną dietę, aktywność fizyczną i inne, celem prewencji. Dla osób >50 roku życia bez objawów lub dla osób młodszych obciążonych zespołami genetycznymi lub dodatnim wywiadem rodzinnym, istnieją przesiewowe badania kolonoskopowe, które należy przeprowadzać. W razie wystąpienia objawów niepokojących, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze