Zaloguj
Reklama

Rak jelita grubego - objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Małgorzata Solecka
Badanie mikroskopowe
Fot. medforum
Badanie mikroskopowe
(0)
Reklama

Nowotwór jelita grubego jest nowotworem występującym w obrębie: okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego oraz odbytnicy. W 90-95% przypadków zachorowanie na nowotwór złośliwy jelita grubego jest sporadyczne, w pozostałych 5-10% występuje podłoże dziedziczne. Obecnie w Polsce ten rodzaj raka jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niestety przyczyny rozwoju raka jelita grubego nie są jeszcze do końca poznane. W chwili obecnej wyniki badań naukowych wskazują na pewne czynniki predysponujące rozwój nowotworu jelita grubego, wśród nich znajdują się między innymi: wiek powyżej 50 roku życia, polipy jelita grubego, odnotowana zachorowalność w rodzinie, zmiany genetyczne, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Badania sugerują również, że dieta obfitująca w znaczne ilości tłuszczu (głównie zwierzęcego) oraz uboga w błonnik pokarmowy, wapń i kwas foliowy może w znacznym stopniu przyczyniać się do rozwoju raka jelita grubego.

Rak jelita grubego - Objawy i przebieg

Duże grono pacjentów z rozpoznanym rakiem jelita grubego nie zauważa żadnych objawów choroby. Jednak częstym objawem raka jelita grubego są zmiany czynności jelit, między innymi:

  • wzdęcia,
  • zaparcia lub biegunka,
  • stolec węższy niż zwykle,
  • krew w stolcu (u ok. 76% krwawienie ma charakter utajony),
  • uczucie pełności,
  • bezpodstawna utrata masy ciała,
  • uczucie stałego przemęczenia, 
  • nudności oraz wymioty.

Rak jelita grubego - Kiedy udać się do lekarza

Do lekarza nalezy udać się w momencie zaobserwowania wyżej wymieonionych objawów. Lekarz może zalecić wykonanie takich badań jak: badanie obecności krwi w kale, sigmoidoskopia, kolonoskopia, badanie per rectum, wewnątrzodbytniczne badanie ultrasonograficzne oraz RTG klatki piersiowej czy tomografia komputerowa.

Rak jelita grubego - Leczenie

Wybór metody leczenia jest ściśle uzależniony od lokalizacji nowotworu oraz stadium zaawansowania choroby. Podstawą leczenia raka jelita grubego jest chirurgia. W celu optymalizacji terapii u części chorych z miejscowo i regionalnie zaawansowaną chorobą, leczenie operacyjne powinno być skojarzone z chemioterapią lub w przypadku raka odbytnicy – z radioterapią albo radiochemioterapią.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

National Cancer Institute of United States, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem : Rak jelita grubego, Wydawnictwo Primopro, Warszawa 2015


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze