Zaloguj
Reklama

Rak jajnika - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, ryzyko zachorowania

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Smutna kobieta
Fot. panthermedia
Smutna kobieta
(4)
Reklama

W Polsce  rak jajnika znajduje się w pierwszej dziesiątce częstości występowania nowotworów złośliwych u kobiet. Charakteryzuje się dużą śmiertelnością ze względu na późne rozponawanie choroby.
 

Objawy i przebieg raka jajnika

Czynniki ryzyka:

  • Wiek 40-70 lat,
  • brak porodów,
  • występowanie raka jajnika w rodzinie,
  • współwystępowanie raka trzonu macicy
  • współwystępowanie raka piersi.

 

Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia raka jajnika. Ryzyko z kolei maleje u kobiet, które stosowały antykoncepcje hormonalną i które rodziły.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka jajnika

Objawy raka jajnika są mało charakterystyczne. Regularne wizyty u lekarza ginekologa i okresowe badania USG u osób obciążonych rodzinnie mogą przyczynić się do wcześniejszego wykrycia nowotworu.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 60, 244

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze