Zaloguj
Reklama

Przewlekła białaczka szpikowa - CML - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Chemioterapia
Fot. medforum
Chemioterapia
(5)
Reklama

Przewlekła białaczka szpikowa CML jest nowotworem wywodzącym się z układu białokrwinkowego charakteryzującym się klonalnym rozrostem nieprawidłowych komórek szpiku. Najczęściej chorują osoby w wieku 30-40 lat. Mężczyźnie nieznacznie częściej niż kobiety.

Objawy i przebieg przewlekłej białaczki szpikowej

CML może mieć związek z promieniowaniem jonizującym w przeszłości, ale dokładna przyczyna nie jest znana. Białaczka może przebiegać podstępnie. U 20-40% osób nie stwierdza się żadnych objawów, a rozpoznanie stawia się przypadkowo podczas rutynowej morfologii krwi. Nie ma charakterystycznych dla przewlekłej białaczki szpikowej objawów. Niekiedy występują bóle głowy, zaburzenia widzenia, bóle brzucha, utrata masy ciała, powiększenie wątroby lub śledziony itd.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć przewlekłą białaczkę szpikową

Białaczka może nie dawać żadnych subiektywnych dolegliwości, dlatego tak ważne są cykliczne wizyty u lekarza POZ i badania morfologii krwi. Ostateczne rozpoznanie stawia się po pobraniu szpiku kostnego. Po skutecznym leczeniu lekami odsetek remisji i przeżyć jest bardzo duży. W razie nieskuteczności stosuje się przeszczepy szpiku kostnego.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P.Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze