Zaloguj
Reklama

Oponiak mózgu, nowotwór mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z koncentracją
Fot. medforum
Problemy z koncentracją
(3)
Reklama

Oponiaki (meningomas) to jedne z najczęstszych nowotworów mózgu, które powstają z komórek opony pajęczej. W chwili obecnej nie znamy ich historii naturalnej. Najczęściej są to nowotwory łagodne choć wykazano, iż mogą być także złośliwe, nie dają najczęściej przerzutów, ale bardzo szybko rosną. U dzieci występują sporadycznie, najczęściej pojawiają się u osób od 40 do 60 roku życia. Oponiaki rozrastając się odpychają sąsiadujące z nim struktury, zabierając im miejsce ale nie obrastają ich jak inne nowotwory mózgu. Częściej spotykane są u kobiet.

Objawy i przebieg oponiaka mózgu

W chwili obecnej trwają kolejne badania nad czynnikami, które mogą być odpowiedzialne za powstanie oraz rozrost oponiaków.

Wiadomo, iż czynnikami za to odpowiedzialnymi są z całą pewnością:

 • czynniki genetyczne,
 • żeńskie hormony płciowe (powierzchnia komórek oponiaków zawiera wiele,
 • różnego rodzaju typów receptorów dla oponiaków),
 • infekcje wirusowe,
 • promieniowanie jonizujące (przy długotrwały i bardzo silnym natężeniu),
 • radioterapia i wiele innych.

Cały czas trwają badania nad nowymi czynnikami oraz zmianami w organizmie człowieka (pochodzenia naturalnego oraz nabytego) na powstawanie oraz bardzo szybki rozrost oponiaków.

W większości przypadków oponiaki to nowotwory niezłośliwe mózgu (I stopień złośliwości zgodnie z klasyfikacją WHO) ale zdarzają się wyjątki nowotworu i przyjmuje on II i III stopień złośliwości (złośliwe oponiaki dają bardzo odległe przerzuty mi. in. do nerek, płuc, kości czy węzłów chłonnych).

Oponiaki maja tendencje do zajmowania trudno dostępnych dla chirurgii miejsc przez co nie ma możliwości ich dokładnego całkowitego usunięcia. Warto podkreślić, iż usunięcie nowotworu nie daje pewności iż on nie odrośnie.

Wśród objawów charakterystycznych dla oponiaków wyróżniamy nagle pojawiające się bardzo silne bóle głowy, zawroty głowy, niedowłady, drętwienia i mrowienia twarzy, problemy z czuciem, smakiem, zapachem, węchem, napady padaczkowe i wiele innych. Jest to związane z miejscem położenia guza.
 

Leczenie oponiaka mózgu

W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów i towarzyszących im innych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą (neurolog, neurochirurg).

Zebranie wywiadu oraz zlecenie i przeprowadzenie badań laboratoryjnych oraz tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego są konieczne.

Zobrazują one w przypadku oponiaka masę regularnego kształtu dobrze odgraniczoną od innych struktur oraz wskażą na jej umiejscowienie i rozmiary. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu oponiaka.

Trudnością jest ich całkowite usunięcie. W przypadku oponiaków łagodnych nie stosuje się po ich wycięciu radioterapii.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
   

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze